Povídka navíc

Druhý díl rybářů z Lužnice zatím neplánujeme, ale inspirací přibývá…, tak sem alespoň vložíme takovou pracovní verzi úvodní povídky. Jako bonus pro vás:

NAŠE PLÁNY PRO LETOŠNÍ SEZÓNU

 

Historický okamžik! Tímto začínám slavnostně zapisovat zážitky z naší druhé rybářské sezóny. Do nového zápisníku. Ten loňský jsem totiž totálně popsal a pokreslil. A taky Magda mně z něj dva listy vytrhla na malování. To jsem byl opravdu hodně naštvaný. Ježíšek to asi viděl, protože jsem pod stromečkem objevil tenhle nový prázdný zápisník. Když budu psát každý rok do nového zápisníku, tak až budu starý jako děda Karel, budu jich mít třeba sedmdesát, nebo osmdesát tři, nebo rovnou sto! To už bude dost slušná knihovnička!

 

Letošní zima byla přímo famózní. Táta říkal, že naposledy bylo tolik sněhu, když jsem se narodil. A to už je opravdu hodně, hodně dávno. To jsem ještě prý ani netušil na co mám ruce a nohy a už vůbec ne, že se stanu rybářem. S kámošema jsme skoro každý den sáňkovali, nebo jezdili na skluzavce na kopečku u nádraží. Dělali jsme výpravy na zamrzlém rybníku Skořínek a několikrát taky na Černém rybníku. To se ví, že jen když byl led opravdu dost tlustý. Ale bylo to dobrodružné. Takový zvláštní pocit, stát nohama přímo nad rybama. Ty si tam někde hovějí zavrtané v bahně a najednou nad nima na ledu stojí rybář. Asi se posmívají: „to je ledu co?, sem jen tak kamaráde háček nenahodíš haha“. No teď sice rybičky nenahodím, ale počkejte až to na jaře roztaje. Máme na vás s kámošema vymyšleno hodně dobrých plánů!

Na každém zamrzlém rybníku jsou vysekané takové obdélníky, ze kterých baštýř Karas nebo další rybáři pravidelně vyndávají kusy ledu, aby měly rybičky dost kyslíku. Jinak by tu zimu taky nemusely pod ledem přežít. To je fakt záslužná práce. Také naši dobrovolní hasiči vysekali podobnou okysličovací díru na našem Moři na návsi. Pro Bláťulu a další rybičky. To by byla přímo katastrofa, kdyby zimu Bláťula nepřežil.

 

Největším zimním zážitkem byl hokej na našem Moři na návsi. Poprvé v životě jsme mohli hrát hokej přímo nad hlavou legendárního kapra Bláťuly. Když rybníček poprvé zamrznul před vánocemi, uspořádali jsme první slavnostní utkání. Adam na něj přinesl legendární puk, který si tajně půjčil od svého dědy. Byl na něm podpis legendárního českého brankáře Jiřího Králíka. Je to mistr světa v hokeji a má prý i stříbrnou medaili z olympiády. Hrál jsem s Adamem a Kubou, Magda byla v bráně, proti Pítrovi s Tomem.  Bylo to docela dost vyrovnané, už se stmívalo, chyběla minuta do konce asi už desáté třetiny kdy Adam stál sám před bránou soupeře a mohl dát vítězný gól jako Jarda Jágr. Tedy kdyby chytil moji přihrávku. „Adame, Adame puk…“ řvali jsme všichni. Jenže Adam právě koukal na hodinky. Chtěl vědět kolik ještě zbývá minut do konce zápasu a jak jsme na něj zařvali, úplně se leknul, plácnul sebou na zem, z ruky mu vypadla hokejka a legendární puk s Jiřím Králíkem proletěl kolem něj. Až do okysličovací díry pro Bláťulu. Zůstali jsme stát jak opaření. Měli jsme průšvih. Nemělo vůbec cenu Adamovi nadávat, protože začal natahovat. „Bez puku nemůžu domů“ vzlykal Adam. Cítil jsem se taky provinile, přece jen jsem mu přihrál dost tvrdě. „Počkej, mám nápad, nějak to vyřešíme“ a doběhl jsem k nám do stodoly pro nový puk a bílý fix z Magdiný kreslící sady. „Zkusíme tam toho pana Králíka znovu podepsat a třeba tvůj děda nic nepozná“, snažil jsem se mým nápadem uchlácholit Adama. Ale znáte to. V žákovské učitelka taky vždycky pozná falešný podpis. Navíc jsme si nepamatovali úplně přesně jak ten podpis vypadal. To je totiž strašně zajímavé. Každý člověk na světě má úplně jiný podpis.  Napsal jsem tedy na puk JIŘÍ KRÁLÍK. „No, slušný borci. To už tam rovnou můžete namalovat králíka z klobouku“ chechtal se nám Pítr. „A jakej máš nápad ty teda, no?“ křiknul jsem na něj naštvaně. „No prostě musíte s pravdou ven. On se z toho děda nezblázní.“ A měl pravdu. Doprovodili jsme všichni Adama dom, nejdřív se Adamova maminka lekla, že se něco stalo, ale když jsme jí a dědovi Kopačkovi řekli, že se nám stala taková nehoda s pukem a že Adam za to vůbec nemůže, že byla tma a tak.. tak se jim ulevilo. „No, hlavně že jste do té díry nezahučeli vy kluci jedni. Ten puk určitě nenastydne. A za rok si ho třeba vylovíme. Teď si s ním za trest bude hrát Bláťula“, řekl děda a byl úplně v pohodě. To jsem byl fakt rád, že z toho Adam nebude mít problémy.

 

Celou zimu jsme hlavně vymýšleli nápady jak vyzrát na další rybičky. K vánocům jsme totiž každý dostali několik rybářských knížek, takže na letošní sezónu máme přímo ukázkově nastudováno. S kámošema jsme pořád probírali jaké ryby by si každý z nás přál letos ulovit. Na mapě jsme vybírali nová lovící místa a také jsme vymysleli geniální vychytávku pro náš vor Fram. Chtěli bychom na něj vyrobit střechu, no spíš takový stan, nebo plachtu, tak abychom mohli lovit i za deště, nebo naopak abychom byli ve stínu, když bude moc pražit sluníčko. Ale všichni do jednoho jsme se shodli na jednom. Že když už jsme ulovili, no spíše vylovili legendárního kapra Bláťulu, tak dalším velkým snem pro nás všechny by bylo ulovit pořádného sumce. No to by bylo! To by nám gratulovali snad všichni rybáři v jižních Čechách! Tak uvidíme.

Recenze potěší

Čas od času nám kamarádi posílají odkazy na recenze na naši knihu. Srdce nám vždycky zaplesá! Třeba aktuální tuhle z Knižního klubu . Pište, hodnoťte ať máme nějakou zpětnou vazbu. Děkujeme!

Jinak rybářskou sezónu jsme už zahájili – konkrétně s touto vychytávkou „zakrmovací bombou“. Zatím se tedy ryby pomalu ale opravdu pomalu probouzejí ze zimního spánku….Takže trpělivost!:)

Tereza a Viktor

Jsme ve Zprávách!

Objevili jsme se ve Zprávách!

Dobře, jsou to Turbo Zprávy, které asi neznáte, ale rozhodně doporučuji sledovat jeho tvůrce Rosťu alias Starého Mrzouta na všech možných sociálních sítích – videa na youtube zde.

Rosťa dělá na benzínce a také má svou hospodu a každý den přejíždí jedny legendární koleje viz třeba zde. O svých úspěších, starostech a radostech píše na sociálních sítích. No a když má občas na benzínce čas, tak glosuje ve svých videích aktuální zprávy – TurboZprávy. Dost často používá ve svých glosách zemité výrazy, ale to k tomu patří. To co se mně osobně na něm líbí, je jeho odzbrojující přímočarost, nadhled, zdravý rozum a vtip. Prostě absolutní souznění pro mně:). Těším se na každé jeho video a názor. Tak mě napadlo, že udělám jedinou marketingovou aktivitu na podporu našeho „bestselleru“ – pošlu mu drobný příspěvek na sponzoring a naši knihu s jediným zadáním – ať knihu objektivně rozcupuje. Zde je výsledek – začíná v čase 6:50. Díky moc!

Viktor

 

O ryby přece nejde…

Kamarádi nám poslali jednu historickou Čtvrtníčkovinu:) Líbí se nám to poselství, které je shodné i s naší knihou: „Tady přeci o nějaké ryby nejde…, jde především o to, uspořádat nějakou pěknou akci“ – a pod to se můžeme podepsat i my. V době různých aplikací a lákadel internetu je důležité děti inspirovat, aby si ten život užily i tak nějak normálně. Video zde:):

Výlov obecního rýbníka

Tohle byla pro nás velká událost. Výlov obecního rybníka po třech letech. Rybník je totiž nebesák, takže s čerstvou vodou bývá problém. Jsme rádi, že se letos našlo pár aktivních lidí, co to dotáhli do zdárného konce. Na jaře vysadili amury a kapry, celkem 100ks. Zakrmovali je poctivě pšenicí, aby na ten výlov trochu narostli, no a tento víkend se „sklidilo“, respektive vylovilo 110ks. Ano, překročili jsme plán o 10%. Nikdo neví, jak je to možné, ale je to tak.

Každopádně pro všechny kluky a holky ze vsi je to vrchol rybářské sezony. Je to jediný den v roce, kdy jsou rodiče smířeni, že budou prát kalhoty, bundy, někdy i čepice a ponožky od bahna…Sousedé se opět mohli po delší době trochu pobavit, vymyslet další společné akce a tak. My jsme si odnesli pár kaprů – jak můžete vidět na pekáči…tentokrát jsme je zapekly na másle s rozmarýnem a maďarskou paprikou:

IMG_0403 IMG_0391 IMG_0378 IMG_0362

Jsme v katalogu Nejlepší knihy dětem za 2016/2017!!!

Vloni touto dobou, jsme ještě vůbec netušili, že se nám podaří knihu vydat. Věděli jsme jen, že pár exemplářů určitě vyrobíme pro naše děti a pro pár našich přátel a kamarádů…

Rok se s rokem sešel, knihu jsme vydali díky odvaze nakladatelky Veroniky Benešové Hudečkové (nakladatelství Verzone) a teď se dokonce dostala do výběru 52 nejlepších knih pro děti za 2016/2017, který každoročně vybírá Komise pro dětskou knihu v rámci Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) společně s Českou sekcí IBBY (Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu – International Board on Books for Young People).

Nejepší knihy dětem My rybáři z Lužnice_Mastník_Víznerová

Máme velkou radost. Děkujeme porotě, děkujeme nakladatelce, děkujeme vám, našim čtenářům!!!

V+T

Štiky z babího léta

Dokud vám není 15 a více let, nesmíte lovit na živou návnadu/rybičku. Vaše šance na chycení dravé ryby se tedy značně snižují.

ryb3

 

Musíte zkoušet různé umělé návnady, twistry, nebo woblery a těšit se, až vám bude jednou patnáct.

Ale teď, na závěr sezony se zadařilo! Na Nežárce! Během jedné hodiny dvě štiky. První měla 70cm, druhá 57cm. V devíti letech je to dost slušné zakončení sezóny!

ryb0ryb2

 

Jak můžete vidět níže, vydalo to na pěkný oběd pro celou rodinu. Udělali jsme si je jen tak, zapečené se zeleninou na smetaně.

ryb1ryb4

 

Inspirace z prázdnin

Tak se nám to opět potvrdilo! Každým rokem jsou ty prázdniny kratší a kratší… A kupodivu i letos se dětem rybářsky zadařilo – pár štik, bolenů, candátů a kaprů. Pozorujeme na nich čím dál tím větší rybářskou zručnost a nápaditost. A také i trocha toho mazáctví. Hlavně si užily naplno své kamarády a to se počítá! Jo a taky jsme společně postavili úplně nový vor Fram – to byl hit letošního léta. Tak tedy alespoň pár fotek pro inspiraci:

Vaše recenze potěší

Občas nám někdo z kamarádů pošle odkaz a my se nestačíme divit:) Je v něm naše kniha! To, že někdo z vás čtenářů napíše pěknou recenzi na svém blogu, nebo naši knížku zmíní na svém facebooku či jiných sociálních sítích nás velmi těší. Je to ta nejlepší podpora jakou si může kniha (a její autoři) přát. Děkujeme!

blog

Objevili jsme se třeba na tomto blogu paní Zuzany Vršanské, nebo zde nás například zařadila mezi „doporučenou“ literaturu pro děti Základní a mateřská škola Montessori v Českých Budějovicích. Jsou to knížky, které u nich děti nejraději čtou.

To moc potěší! Děkujeme! Děkujeme! Děkujeme!